Resmi Gazete’de yayımlandı! Mevduatta stopaj indirimi uzatıldı

Türk Lirası mevduatları cazip kılmak, birikimlerin Türk Lirası mevduat ve katılım hesaplarında tutulmasını sağlamak amacı ile Stopaj indirimlerinde süre 6 ay daha uzatıldı.
Cumhurbaşkanlığının mevzu ile ilgili sonucu Resmi Gazete’de yayımlandı.
Buna gore, indirim uygulaması 31 Aralık 2022 evveliyatına kadar devam edecek. Bu tarihe kadar stopaj oranları, vadesi 6 aya kadar olan hesaplarda yüzde 15 yerine yüzde 5, 1 yıla kadar olanlarda yüzde 12 yerine yüzde 3, 1 yıldan uzun olanlarda ise yüzde 10 yerine yüzde 0 olarak uygulanacak.
Asgari ücret toplantısının yapılacağı gün belli oldu
Aynı karara eklenen geçici madde ile bugünden 31/12/2022 zamanı (bu tarih dahil) içinde iktisap edilen, 6362 sayılı Kanun kapsamında kurulan ipotek finansmanı kuruluşları (bu şirketlerin kurucusu olduğu varlık finansmanı fonları ve konut finansmanı fonları dahil) tarafınca ihraç edilen varlığa dayalı menkul kıymetler, ipoteğe dayalı menkul kıymetler, ipotek teminatlı menkul kıymetler ve varlık teminatlı menkul kıymetlerden elde edilmiş gelir ve kazançlara oranlar yüzde 5 olarak uygulanacak. Karar, kur korumalı vadeli mevduat ve katılma hesapları ile Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi uygulaması kapsamında bankalarda oluşturulan Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında uygulanmak suretiyle yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.
Karar, Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi uygulaması kapsamında Altın depo hesapları, altın cinsinden katılma fonu hesapları ile işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesaplarından dönüşüm fiyatı üstünden Türk lirasına çevrilen mevduat ve katılma hesaplarında uygulanmak suretiyle yayımı tarihinde yürürlüğe girdi.

Son Dakika Haberler