Norveç’te gece kulübüne silahlı hücum düzenleyen zanlı tutuklandı

26.06.2022 11:40 Haber Deposu: İHA Norveç’in başkenti Oslo’da bir gece kulübüne düzenlenen silahlı hücum sonucu 2 kişinin yaşamını kaybetmesine, 14 kişinin ise yaralanmasına sebep olan saldırganın kimliği açıklandı. İran asıllı Norveç vatandaşı olduğu bildirilen 42 yaşındaki saldırganın tutuklandığı ifade edildi. Yetkililer saldırganın sabıkalı bulunduğunu belirterek, akıl sağlığının yerinde olmadığına dair şüphelerin bulunduğunu beyan etti.
Zanlının avukatı John Christian Elden yapmış olduğu açıklamada, “Zanlı, hücum hakkında hiçbir sebep belirtmedi. Bunun nefret suçu mu yoksa terörizm mi olduğuna karar vermek için hemen hemen oldukça erken” dedi.
 
“NEFRETE KARŞI BİRLİK OLURSAK DAHA GÜÇLÜ OLURUZ”
Norveç Kralı I. Harald vakayla ilgili yapmış olduğu açıklamada, kendisinin ve ailesinin “dehşete düştüğünü” belirterek, “Özgürlüğü, çeşitliliği ve birbirimize saygıyı korumak için çaba sarfetmek için beraber durmalıyız” dedi.
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Masum insanlara yönelik menfur hücum karşısında şok bulunduğunu” beyan etti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise açıklamasında, “Nefrete karşı birlik olursak daha kuvvetli oluruz” dedi.
Norveç’in başkenti Oslo’da bir gece kulübüne düzenlenen silahlı hücum sonucu 1’i 50’li, diğeri 60 yaşlarında 2 adam yaşamını yitirmiş, 14 şahıs ise yaralanmıştı. Yetkililer, saldırganın ateş açmasından birkaç dakika sonrasında yakalandığını belirtmişti.
Kiev’e füzeli hücum: Yıkıntı altında kalan 7 yaşındaki çocuk kurtarıldı

Son Dakika Haberler