Meteoroloji uyardı: AFAD o iller için teyakkuza geçti!

25.06.2022 19:48 Son Güncelleme: 25.06.2022 20:03 Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafınca meydana getirilen son değerlendirmelere bakılırsa: ülkenin genelinin parçalı ve yer yer fazlaca bulutlu, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun şimal ve doğusu, Edirne, Çanakkale, Kocaeli, Sakarya, İzmir, Manisa, Ankara ve Çankırı çevreleri ile Balıkesir’in batı kesimlerinin mahalli olmak suretiyle sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Batı Karadeniz (Düzce hariç), Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu, Amasya çevreleri ile Van’ın şimal kesimlerinde güçlü, Zonguldak, Bartın çevreleri ile Kastamonu’nun kıyı, Sinop’un batı kesimlerinde yer yer fazlaca güçlü ve şiddetli olması planlanıyor.
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI Meteorolojiden meydana getirilen açıklamada, “Yağışların; Batı Karadeniz (Düzce hariç), Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu, Amasya çevreleri ile Van’ın şimal kesimlerinde güçlü, Bartın çevreleri ile Kastamonu’nun kıyı, Sinop’un batı kesimlerinde yer yer fazlaca güçlü ve şiddetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, mahalli dolu yağışı, yağış anında güçlü rüzgar ile ulaşımda aksamalar şeklinde olumsuzluklara karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.” denildi.
AFAD TEYAKKUZA GEÇTİ
AFAD’dan, “26 Haziran Pazar günü Bartın, Kastamonu ve Zonguldak’ta şiddetli yağış beklenmektedi.r İl AFAD Yönetim Merkezleri teyakkuza geçirilmiştir. Yurttaşlarımızın sel, su baskını ve heyelan şeklinde olumsuzluklara karşı önlemli olması ehemmiyet arz etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” açıklaması geldi.
BARTIN’DA SEL TEHLİKESİNE KARŞI HOPARLÖRLERDEN UYARI YAPILIYOR
Bartın Valiliğinden meydana getirilen uyarıda Pazar ve Pazartesi günleri fazlaca güçlü yağış beklendiğine dikkat çekilirken dere yataklarından uzak durulması, taşkın anında yüksek bölgelere çıkılması ve bodrum katlara su girişini engellemek için kum torbası kullanımı şeklinde her türlü tedbirin alınmasının büyük ehemmiyet taşımış olduğu kaydedildi. Belediye ve cami hoparlörlerinden de ikazlar anons edilerek vatandaşların dikkatli ve önlemli olmaları isteniyor.

Son Dakika Haberler