Güçlü yağışlar için kırmızı kodlu alarm! Bugün hava iyi mi olacak? 27 Haziran hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden son dakika açıklaması geldi. Meteoroloji ile beraber Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Batı ve Orta Karadeniz’de bu gece beklenen güçlü yağışlar sebebiyle kırmızı kodlu uyarıda bulunmuş oldu. 
Kırmızı uyarı meydana getirilen Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu ve Sinop’ta fazlaca güçlü yağış umut ediliyor. Vatandaşların ani sel, su baskını, heyelan benzer biçimde olumsuzluklara karşı önlemli olması istenirken takımlar alarma geçti. Kırmızı alarm verilen Zonguldak ve Düzce’de engelli ve hamile kamu mensubu bugün yönetimsel izinli sayılacak, Sinop’ta ise 3 köy önlem amaçlı boşaltıldı. İşte son dakika haberinin bilgileri…
Meteoroloji’nin 27 Haziran verilerine bakılırsa Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu ve Sinop için kırmızı alarm verildi. Vatandaşlar geceden itibaren sel nöbetleri tutmaya başlarken Zonguldak ve Düzce’de engelli ve hamile kamu mensubu bugün yönetimsel izinli sayılacak, Sinop’ta ise 3 köy önlem amaçlı boşaltıldı. Meteoroloji yapmış olduğu açıklamada vatandaşların, ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında güçlü rüzgâr ve ulaşımda aksamalar benzer biçimde olumsuzluklara karşı dikkatli ve önlemli olmasını istedi. İşte son dakika haberinin bilgileri…
BUGÜN (27 HAZİRAN) YURTTA HAVA NASIL OLACAK?
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafınca meydana getirilen son değerlendirmelere bakılırsa: Ülkemiz genelinin parçalı yer yer fazlaca bulutlu, Marmara’nın şimal ve doğusu, Karadeniz, İç Anadolu’nun şimal ve doğusu, Doğu Anadolu’nun kuzeyi, Kütahya, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Muş çevreleri ile Adana’nın şimal çevrelerinin mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Ankara, Kırıkkale, Yozgat ve Tokat çevrelerinde güçlü; Sakarya, Bolu, Düzce, Çankırı, Çorum ve Amasya çevreleri ile Samsun’un batısında fazlaca güçlü ve yer yer şiddetli; Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Karabük ve Sinop çevrelerinde aşırı olması umut ediliyor.
HIZI 60 KM’YE KADAR ÇIKACAK
Hava sıcaklığının Marmara, Kıyı Ege ve Akdeniz kıyılarında mevsim normalleri civarında, öteki yerlerde mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın çoğu zaman şimal ve kuzeybatı, zaman içinde Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde güneyli yönlerden hafifçe, ara sıra orta kuvvette; Batı Karadeniz’de şimal ve kuzeybatı yönlerden güçlü (40-60 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.
METEOROLOJİ’DEN UYARILAR
Meteoroloji, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu ve Sinop için kırmızı, Sakarya, Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Yozgat, Çorum, Amasya, Tokat ve Samsun için turuncu, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Bilecik, Ankara, Sivas ve Ordu için ise sarı uyarıda bulunmuş oldu.
AŞIRI YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Karabük ve Sinop çevrelerinde aşırı olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında güçlü rüzgâr ve ulaşımda aksamalar benzer biçimde olumsuzluklara karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.
ÇOK KUVVETLİ VE ŞİDDETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, Sakarya, Bolu, Düzce, Çankırı, Çorum ve Amasya çevreleri ile Samsun’un batısında fazlaca güçlü ve şiddetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında güçlü rüzgâr ve ulaşımda aksamalar benzer biçimde olumsuzluklara karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların, Ankara, Kırıkkale, Yozgat ve Tokat çevrelerinde güçlü olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında güçlü rüzgâr ve ulaşımda aksamalar benzer biçimde olumsuzluklara karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.
ZONGULDAK’TA SEL NÖBETİ
Zonguldak’ta gece saatlerinden itibaren aralıklarla etkili olan güçlü sağanak yağmur yaşamı negatif etkiledi. Polis ve jandarma ekipleri merkezi konumda sık sık devriye atarak vatandaşları uyardı. Birçok yurttaş iş yerlerini su basmaması için tedbir aldı
Etkili olması beklenen sağanak yağmur için AFAD, belediye ve itfaiye ekipleri ve birçok yurttaş sel nöbeti tuttu.
SİNOP’TA EKİPLER TEYAKKUZA GEÇTİ, 3 KÖY BOŞALTILDI
Metrekareye 100 kilogram üstü yağış düşmesi beklenen Sinop’ta kırmız alarm verildi. Meteorolojik ubugünın peşinden geçen yıl sel felaketinin yaşandığı Ayancık ilçesinde ve Sinop genelinde takımlar teyakkuza geçti.
Edinilen bilgiye bakılırsa, geçen yıl yaşanmış olan selde 40 evin yıkıldığı Babaçay Köyü ile Söküçayırı Köyü Kazköy Mahallesi ve Zaviye Köyü Çay Mahallesi önlem amaçlı boşaltıldı. Bu köylerde duracak yer talebinde bulunan 3 yurttaş ile DSİ, AFAD ve köy yolları inşaatında çalışan firmalardan 22 şahıs olmak suretiyle toplam 25 şahıs lüzumlu gereksinimleri da karşılanarak Ayancık MTAL Yurdu’na yerleştirildi.
İlçede güvenli olarak değerlendirilen Ayancık Mustafa Kemal Atatürk Anadolu Lisesi ile İnönü İlkokulu bahçeleri kamu araçları için tahsis edildi. Ihtimaller içinde durumlara hazırlık olarak Ayancık Stadı da helikopterler için hazır hale getirildi.
Sinop Valiliği koordinasyonunda Ayancık Kaymakamlığı, Ayancık Belediyesi ve tüm kamu kurumlarının teyakkuz halinde beklediği öğrenildi.
İKİ İLDE ENGELLİ VE HAMİLE KAMU ÇALIŞANLARINA 1 GÜN İDARİ İZİN
Zonguldak ve Düzce’de etkili olması beklenen güçlü yağış sebebiyle engelli ve hamile kamu görevlilerinin bugün yönetimsel izinli sayılacağını bildirdi.
BÖLGE BÖLGE hava durumu
MARMARA
Parçalı, zaman içinde fazlaca bulutlu, bu akşam saatlerinde Edirne çevreleri ile bugün (Pazartesi) öğle saatlerinden sonrasında bölgenin şimal ve doğusunun mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Sakarya çevrelerinde fazlaca güçlü ve yer yer şiddetli olması umut ediliyor.
BALIKESİR 17°C, 30°C
Parçalı, zaman içinde fazlaca bulutlu
EDİRNE 18°C, 32°C
Parçalı, zaman içinde fazlaca bulutlu, bu akşam saatleri ile bugün (Pazartesi) öğle saatlerinden sonrasında mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
İSTANBUL 19°C, 28°C
Parçalı, zaman içinde fazlaca bulutlu, bugün (Pazartesi) öğle saatlerinden sonrasında kısa süreli ve mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
KOCAELİ 17°C, 28°C
Parçalı, zaman içinde fazlaca bulutlu, bugün (Pazartesi) öğle saatlerinden sonrasında mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
EGE
Parçalı ve azca bulutlu, zaman içinde İç Ege’nin fazlaca bulutlu, bugün (Pazartesi) öğle saatlerinden sonrasında Kütahya çevrelerinin mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
DENİZLİ 18°C, 32°C
Parçalı ve azca bulutlu
İZMİR 22°C, 31°C
Parçalı ve azca bulutlu
KÜTAHYA 11°C, 23°C
Parçalı ve azca bulutlu, zaman içinde fazlaca bulutlu, bugün (Pazartesi) öğle saatlerinden sonrasında mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
MANİSA 21°C, 32°C
Parçalı ve azca bulutlu
AKDENİZ
Azca bulutlu, zaman içinde iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve yer yer fazlaca bulutlu, bu akşam saatlerinde Osmaniye’nin şimal çevreleri ile bugün (Pazartesi) öğle saatlerinden sonrasında Kahramanmaraş, Osmaniye ve Adana’nın şimal çevrelerinin mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
ADANA 21°C, 32°C
Azca bulutlu, zaman içinde iç kesimleri parçalı ve fazlaca bulutlu, bugün (Pazartesi) öğle saatlerinden sonrasında şimal çevreleri mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
ANTALYA 26°C, 34°C
Azca bulutlu
HATAY 21°C, 29°C
Azca bulutlu, zaman içinde parçalı bulutlu
MERSİN 23°C, 31°C
Azca bulutlu, zaman içinde parçalı bulutlu
İÇ ANADOLU
Parçalı ve fazlaca bulutlu, bölgenin şimal ve doğusunun aralıklı ve mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bugün (Pazartesi) öğle saatlerinden sonrasında Ankara, Kırıkkale ve Yozgat çevrelerinde güçlü, Çankırı çevrelerinden fazlaca güçlü ve yer yer şiddetli olması umut ediliyor.
ANKARA 14°C, 20°C
Parçalı ve fazlaca bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bugün (Pazartesi) öğle saatlerinden sonrasında mahalli güçlü olması umut ediliyor.
ÇANKIRI 14°C, 20°C
Parçalı ve fazlaca bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bu gece saatlerinden itibaren fazlaca güçlü ve yer yer şiddetli olması umut ediliyor.
ESKİŞEHİR 13°C, 23°C
Parçalı ve fazlaca bulutlu, bugün (Pazartesi) öğle saatlerinden sonrasında mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
KONYA 15°C, 26°C
Parçalı ve azca bulutlu, zaman içinde fazlaca bulutlu
BATI KARADENİZ
Oldukca bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Bolu ve Düzce çevrelerinde fazlaca güçlü ve yer yer şiddetli; Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Karabük ve Sinop çevrelerinde aşırı olması umut ediliyor. Rüzgârın, şimal ve kuzeybatı yönlerden güçlü (40-60 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.
BOLU 12°C, 19°C
Oldukca bulutlu, fazlaca güçlü ve yer yer şiddetli olmak suretiyle sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
DÜZCE 16°C, 24°C
Oldukca bulutlu, fazlaca güçlü ve yer yer şiddetli olmak suretiyle sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
KASTAMONU 11°C, 20°C
Oldukca bulutlu, fazlaca güçlü ve şiddetli yer yer aşırı olmak suretiyle sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
SİNOP 18°C, 24°C
Oldukca bulutlu, fazlaca güçlü ve şiddetli yer yer aşırı olmak suretiyle sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve fazlaca bulutlu, bölge genelinin mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Tokat çevrelerinde güçlü; Çorum ve Amasya çevreleri ile Samsun’un batısında fazlaca güçlü ve yer yer şiddetli olması umut ediliyor.
AMASYA 13°C, 20°C
Oldukca bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bugün (Pazartesi) sabah saatlerinden itibaren fazlaca güçlü ve yer yer şiddetli olması umut ediliyor.
ÇORUM 12°C, 19°C
Oldukca bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bugün (Pazartesi) sabah saatlerinden itibaren fazlaca güçlü ve yer yer şiddetli olması umut ediliyor.
SAMSUN 18°C, 25°C
Oldukca bulutlu, batı ilçeleri fazlaca güçlü ve şiddetli olmak suretiyle il geneli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
TRABZON 19°C, 23°C
Parçalı ve fazlaca bulutlu, bu akşam saatleri ile bugün (Pazartesi) öğle saatlerinden sonrasında mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
DOĞU ANADOLU
Parçalı ve azca bulutlu, zaman içinde yer yer fazlaca bulutlu, bu akşam saatlerinde kuzeydoğu kesimleri ile bugün (Pazartesi) sabah saatlerinden sonrasında bölgenin şimal kesimleri ve Muş çevrelerinin mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
ERZURUM 6°C, 19°C
Parçalı ve fazlaca bulutlu, bu akşam saatleri ile bugün (Pazartesi) öğle saatlerinden sonrasında mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
KARS 8°C, 19°C
Parçalı ve fazlaca bulutlu, bu akşam saatleri ile bugün (Pazartesi) sabah saatlerinden sonrasında mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
MALATYA 15°C, 27°C
Parçalı ve azca bulutlu, zaman içinde fazlaca bulutlu
VAN 12°C, 25°C
Parçalı ve azca bulutlu, zaman içinde fazlaca bulutlu
GÜNEYDOĞU ANADOLU
Parçalı ve azca bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.
DİYARBAKIR 17°C, 32°C
Parçalı ve azca bulutlu
GAZİANTEP 17°C, 30°C
Parçalı ve azca bulutlu
SİİRT 20°C, 32°C
Azca bulutlu
ŞANLIURFA 21°C, 33°C
Azca bulutlu
 

Son Dakika Haberler