Ender toprak elementi nedir, ne işe yarar? Ender toprak elementi ne demek?

Ender toprak elementleri ile ilgili birçok ülke emekler yapmayı sürdürüyor. Değişik alanlarda kullanılması sebebiyle ekonomiye de katkı elde eden bu elementler üretim alanında büyük ehemmiyet taşıyor. İşte NTE hakkında bilinmesi gerekenler…
NADİR TOPRAK ELEMENTİ NEDİR, NE DEMEK?
Ender toprak elementleri ya da özetlemek gerekirse NTE, lantanitlerle beraber itriyum ve skandiyum elementlerinin oluşturduğu bir grubu kapsamaktadır. Lantanitler atom numaraları 57’den 71’e kadar olan ve kimyasal olarak benzer elementlerin oluşturduğu bir gruptur. Atom numarası 39 olan itriyum ve atom numarası 21 olan skandiyum da lantanitlerle benzer kimyasal özellikleri ender toprak elementlerinin içine dâhil edilmiştir. Yerkabuğunda öteki minerallere oranla daha çok bulunmadıkları sanıldığından dolayı bu adı almışlardır. NADİR TOPRAK ELEMENTİ NE İŞE YARAR?
Ender toprak elementleri cam ve seramik endüstri, metalürji endüstri, lazer üretimi, mıknatıs üretimi, petrol katalizörü ve ileri teknoloji cihazların üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ender toprak elementleri günümüzde hibrid otomobillerini, elektrikli taşıt araçlarını, rüzgâr türbinlerini, güneş enerjisi panellerini, MR makinelerini ve birçok temiz enerji teknolojisini hayata geçirmektedir. Ender toprak elementleri birçok yeşil enerji teknolojilerinde lüzumlu olmalarından dolayı yeşil elementler olarak da bilinmektedir.
NADİR TOPRAK ELEMENTLERİ NELER?
57           La           Lantan
58           Ce          Seryum
59           Pr           Praseodim
60           Nd          Neodimyum
61           Pm         Prometyum
62           Sm         Samaryum
63           Eu           Evropiyum
64           Gd          Gadolinyum
65           Tb           Terbiyum
66           Dy          Disprozyum
67           Ho          Holmiyum
68           Er            Erbiyum
69           Tm         Tulyum
70           Yb           İterbiyum
71           Lu           Lutesyum
39           Y             İtriyum
21           Sc           Skandiyum
 

Son Dakika Haberler